Bölümlerimiz

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü

Gazimağusa Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümü, okul öncesi dönemine yönelik, nitelikli yardımcı öğretmenler yetiştirmektedir. Bölümde akademik eğitimle birlikte uygulamalı dersler, işletmelerde staj eğitimi de yer almaktadır. Çocuk Gelişimi atölyesinde drama, oyuncak yapımı, animasyon, oyun gibi uygulamalı derslerle okul öncesi eğitim kurumlarında yardımcı öğretmenliğe hazır olmaktadırlar.

Grafik Tasarım ve Fotoğraf Bölümü

“Burası düşlerin gerçekleştiği bölüm… Sınırlarınız sadece hayal gücünüz ile başlayıp bitiyor… Eğer siz bir Leonardo da Vinci iseniz, biz onu ortaya çıkartmak için her şeyi emrinize veriyoruz.“

Grafik Tasarım ve Fotoğraf bölümü; yaratmayı, tasarlamayı diğer deyişle hayal etmeyi esas alan ve hayal edilen bu görselliği nesnelleştirmeyi iş edinen bir bölümdür. Bu bakımdan programımızda, öğrencilerimize kavramsal algılarını derinleştirecek derslerin yanı sıra bu algılarını pratiğe dönüştürecek beceriler kazandırmaya yönelik derslere de yer verilmiştir. , Stüdyo ve laboratuvarlarımızda; basılı, hareketli ve etkileşimli tasarım, tipografi, temel çizim, fotoğrafçılık, üç boyutlu tasarım dersleri verilmektedir.

Saç Bakım Bölümü

Bu alanda eğitim gören öğrenciler teorik ve uygulamalı olarak ders görmektedir. Son sınıfa gelen öğrencilerimiz bilgilerini pekiştirmek için haftada üç gün stajyer olarak kuaför salonlarına gönderilmektedir.

Kuaför olmak isteyenlerin, duyu organlarının işlevini tam olarak yerine getirir durumda olması, el ve parmaklarını ustalıkla, göz ve ellerini eş güdümlü kullanabilme yeteneğine sahip,  iş organizasyonunu yapan, hijyene önem veren, estetik görüşü gelişmiş, insan psikolojisinden anlayan, iletişimi kuvvetli, girişimci, kişisel bakımına özen gösteren, tam sağlıklı, koku ve kimyasal maddelere karşı alerjik ve bulaşıcı rahatsızlığı bulunmayan, alanını seven, mesleki eğitim almış kişiler olmaları gerekmektedir.

Okulumuzun kuaförlük bölümündeki öğrenciler; saç yıkama, kesim, fön, boya vs. öğrenerek iyi bir şekilde mezun olurlar. Bölümümüzde üç kuaförlük atölyesi bulunmaktadır. Okulumuzun Saç Bakımı dalında mezun olan öğrenciler üniversitelerde Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri, Kozmetik Teknolojisi ve Tıbbi Aromatik Bitkiler bölümlerinde ön lisans eğitimi alabilirler

Güzellik Bölümü

Bu bölüm, bir güzellik uzmanının bilmesi gereken, yüz ve vücut bakımı, makyaj, tırnak bakımı, masaj, epilasyon ve depilasyon ile ilgili temel işlemleri tekniğe uygun yapma yeteneklerini öğrenciye kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen bir bölümdür. Bu alanda eğitim gören öğrenciler teorik ve uygulamalı olarak ders görmektedir. Son sınıfa gelen öğrencilerimiz bilgilerini pekiştirmek için haftada üç gün stajyer olarak kuaför salonlarına gönderilmektedir.

Bu bölümün amacı; Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri alanında güzellik uzmanlığı mesleklerinin yeteneklerine sahip meslek elemanları yetiştirmektir. Güzellik bölümünden mezun olan öğrenciler; kuaför salonlarında, güzellik salonları ve merkezlerinde, masaj salonları ve merkezlerinde, spor merkezleri ve salonlarında, TV kanallarında, tiyatro salonlarında, sinema stüdyolarında, kozmetik satış noktalarında, kozmetik imalatçılarında ve benzeri yerlerde çalışabilirler.

Bu alandan mezun olan öğrenciler üniversitelerde Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri, Kozmetik Teknolojisi ve Tıbbi Aromatik Bitkiler bölümlerinde ön lisans eğitimi alabilirler.

Moda Tasarım Bölümü

Hızla değişen ve gelişen dünyada giyim artık ilk çağlardaki örtünme amacının dışında süslenme, güzel görünme, itibar kazanma özelliğini de taşımaktadır. Tüm bu ihtiyaçları karşılayabilmek için giyim sektöründe çalışabilecek moda tasarımcılarına, kalıp bilgisine sahip kişilere, üretim yapabilen donanımlı elemanlara ihtiyaç vardır.

Gazimağusa ilçesindeki konfeksiyon sektörünün nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak için bölümümüzde öğrenciler dört yıl boyunca bilgi ve becerilerini geliştirirler. Mezun olurken hayatlarına birer meslek sahibi olarak devam ederler.